Wersje językowe

Dzieci w kuchni? Zaaranżuj przestrzeń w myśl zasad Marii Montessorii

Dzieci w kuchni? Zaaranżuj przestrzeń w myśl zasad Marii Montessorii

„Nie wolno”, „jesteś za mały”, „nie ruszaj, bo się oparzysz” – ile razy jako dziecko słyszałeś takie sformułowania? Zapewne często. To nic złego – powtarzanie ich wynikało z troski rodziców o Twoje bezpieczeństwo. Dzisiaj jednak coraz większa część opiekunów decyduje inaczej – chcą, by dzieci w kuchni czuły się pewnie i swobodnie. A co z bezpieczeństwem? Aranżacja wnętrza w duchu zasad Marii Montessori pokaże Ci, że kuchnia to miejsce idealne do spędzania czasu razem. Jak przygotować ją na nowe wyzwania? Czytaj dalej i zainspiruj się sprawdzonymi rozwiązaniami.

Dzieci w kuchni mogą więcej

Kuchnia, to miejsce, w którym teoretycznie najłatwiej o wypadek. Wrzątek, gorące naczynia i ostre narzędzia to powody, dla których dorośli zamykają pomieszczenie przed najmłodszymi. Tymczasem, zdaniem Marii Montessori „kto jest obsługiwany, a nie wspomagany, jest w pewien sposób ograniczony w swojej niezależności. Dla godności ludzkiej pojęcie to jest fundamentalne: Nie chcę być obsługiwany, ponieważ nie jestem bezradny, ale musimy sobie pomagać, ponieważ jesteśmy istotami społecznymi – oto co należy zrozumieć, by móc poczuć się naprawdę wolnym”. Zatem, chcąc zapewnić dziecku prawdziwą swobodę działania, a co za tym idzie – możliwość nieskrępowanego rozwoju, należy w kuchni pozwolić mu na więcej.

Dzieci w kuchni są bezpieczne

Nie można się nie zgodzić. Zwłaszcza jeśli odpowiednio wcześnie poświęcisz czas i zaaranżujesz przestrzeń w myśl zasad rządzących pedagogiką Marii Montessori. Co musisz zrobić, by dzieci w kuchni przeżyły prawdziwą przygodę i bezpiecznie uczyły się samodzielności od najmłodszych lat? Poniżej znajdziesz szereg praktycznych wskazówek.

- Zacznij od zaaranżowania kuchennego kącika dla malucha. Możesz, zależnie od ilości miejsca, jakim dysponujesz, wykorzystać narożną szafkę, półkę lub szuflady. Powinny się tam znaleźć ściereczki lub papierowy ręcznik, przekąski, które dziecko łatwo rozpakuje i nałoży na talerz, podstawowe naczynia i sztućce oraz kosz na brudne akcesoria kuchenne. Warto także rozważyć postawienie specjalnej umywalki dla dziecka, takiej jak ta, oferowana w naszym sklepie. Dzięki niej maluch będzie mógł samodzielnie umyć chociażby owoce. W przypadku kącika dla starszaka warto dodać kosz na odpadki i deskę do krojenia. Warto również pamiętać o szufelce i zmiotce. W ten sposób dziecko nauczy się dbania o porządek w miejscu pracy.

- Starsze dzieci w kuchni mogą jeszcze więcej. Dla nich warto przygotować prostą wyciskarkę do cytrusów, praskę do czosnku, nóż, także falisty, obieraczkę, tarkę i mały moździerz.

- Dzieci w kuchni mogą również towarzyszyć dorosłym w gotowaniu i pieczeniu. Jeśli wspólna praca ma być bezpieczna i efektywna, warto zadbać o praktyczne akcesoria. Do takich bez wątpienia należy kitchen helper. Starannie zaprojektowany podest to prawdziwa innowacja i przede wszystkim – rewolucja w Twojej kuchni. Dziecko nie tylko jest bezpieczne, ale przede wszystkim widzi, co dzieje się na kuchennym blacie. To ważne, zwłaszcza że maluchy uczą się poprzez obserwację. Co ciekawe, akcesorium jest dostępne także w wersji dla bliźniaków.

Gotowanie z dzieckiem to fascynująca przygoda!

Wielu rodziców unika gotowania z dziećmi – trochę ze względu na bezpieczeństwo maluchów, a trochę z obawy, że przygotowywanie posiłku będzie trwało naprawdę długo. Jeśli masz wątpliwości, jaką decyzję podjąć, postaramy się przekonać Cię, że wspólne przygotowywanie posiłków nigdy nie jest stratą czasu. Procentuje natomiast w przyszłości – dziecko jest samodzielne, docenia pracę innych, z radością odciąża Cię w pracach domowych i nie traktuje ich, jako przykrego obowiązku. Co więcej, taka forma aktywności wspiera Waszą relację i sprawia, że ta zyskuje na jakości.

Wielkie proste zadania, czyli co może robić dziecko w kuchni?

Zastanawiasz się, na co pozwolić dziecku w kuchni? Okazuje się, że bez względu na wiek, dziecko może wykonać naprawdę wiele prac kuchennych. Oczywiście pod Twoim czujnym okiem. Pamiętaj, że zadania muszą być dostosowane do wieku dziecka. Nie oznacza to jednak, że niektórych bezwzględnie należy unikać. Maluch może kroić owoce lub gotowane warzywa drewnianym nożem lub ostrzejszym narzędziem pod warunkiem, że asekurujesz te działania. Taka pomoc nie ogranicza jego aktywności. Przeciwnie – pozwala poznać możliwości i przygotowuje na samodzielne wykonanie czynności.

Gotując z dzieckiem, pozwól mu uwierzyć we własne możliwości. Nie oznacza to, że malucha należy nieustannie chwalić. Pokaż, jak wykonać kolejne zadania, zachęć do podjęcia aktywności, zaproponuj bezpieczniejsze narzędzie i zadbaj, by informacje zwrotne pojawiały się na bieżąco. Nie krzycz jednak i nie karć! Musisz mieć świadomość, że to podczas dobrej zabawy dzieci przyswajają istotne informacje, uczą się i poznają świat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl