Wersje językowe

Jak zaaranżować przestrzeń, by metoda Montessori w domu była w pełni realizowana? Poznaj praktyczne porady

Jak zaaranżować przestrzeń, by metoda Montessori w domu była w pełni realizowana? Poznaj praktyczne porady

Obserwując dziecko na co dzień, trudno nie dostrzec zachodzących zmian rozwojowych – w końcu maluch każdego dnia odkrywa kolejny kawałek świata i uczy się nowych rzeczy! Wiesz, że podążając za możliwościami dziecka, możesz już teraz wpływać na odnoszone w przyszłości sukcesy? Czytaj dalej i sprawdź, jak może funkcjonować metoda Montessori w domu – to właśnie dzięki realizowaniu jej założeń obudzisz w swojej pociesze chęć zdobywania nowych umiejętności. Zaczerpniętych wprost ze świata dorosłych!

Przestrzeń przyjazna dziecku

Metoda Montessori w ostatnich latach zyskała dużą popularność. Jedni twierdzą, że jest kluczem do sukcesów dziecka w przyszłości. Inni dostrzegają w niej sposób na wychowanie go w zgodzie z jego naturalnym rozwojem. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na posłanie dziecka do specjalnie przygotowanej placówki realizującej program zgodnie z metodą Montessori. Pamiętajmy jednak, że nie do przecenienia jest też czas jaki spędzamy razem. Dlatego warto wiedzieć, jak zaaranżować przestrzeń domu lub mieszkania aby dziecko mogło się po niej samodzielnie poruszać. Co ważne możemy zacząć już od pierwszych miesięcy życia malucha aby od urodzenia mogło się ono harmonijnie rozwijać. Poniżej prezentujemy kilka przykładów jak można zaaranżować wnętrze w duchu Montessori.

Montessori od urodzenia 

Przede wszystkim wnętrza muszą być zaplanowane w taki sposób, by zapewnić maluchowi swobodę ruchu i pozwolić na taką niezależność dziecka, jaką w danym momencie jest możliwa. Decydując się na przygotowanie mieszkania w myśl metody Montessori, warto zrezygnować z łóżeczka i zastąpić je materacem położonym bezpośrednio na podłodze. W taki sposób zapewnisz dziecku możliwość nieskrępowanego poznawania otaczającej je przestrzeni – instynktownie i bez pomocy rodzica. 

Ta sama zasada odnosi się do zabawek. Ważne, żeby były one na wysokości oczu i rączek raczkującego malucha. W tym celu warto ustawić w pokoju niski regał z otwartymi pólkami. Jeśli chodzi o ilość zabawek to w Montessori panuje jedna zasada - im mniej tym lepiej. Zabawki rozkładamy pojedynczo lub grupujemy te o podobnym przeznaczeniu i umieszczamy np. w wiklinowych koszyczkach. 

W pokoju niemowlaka stawiamy na kolory jasne, bez dużej ilości wzorów. Jeśli chcemy aby skupił na czymś uwagę dobrze jest zaopatrzyć się w tzw. baby gym z jedną lub kilkoma zawieszkami lub zawiesić na żyłce mobil Montessori, który przyciągnie wzrok ciekawymi kształtami i kontrastowymi kolorami. 

Metoda Montessori w domu – przestrzeń dla starszego dziecka

Jeśli metoda Montessori ma towarzyszyć Wam przez kolejne lata, co więcej – jeśli ma być stylem życia i sposobem przygotowania dziecka do uczestnictwa w świecie dorosłych, powinieneś odpowiednio zaaranżować całe wnętrze a nie tylko pokój dziecka. Jakie są zasady, którymi należy kierować się podczas urządzania mieszkania?

Przede wszystkim – dobrze aby elementy wyposażenia domu sprzyjały samodzielności dziecka. Jak zrealizować to założenie w praktyce? Najlepiej przygotowując, w każdym pomieszczeniu strefę dla najmłodszego członka rodziny. Stoliki i krzesła powinny być dostosowane do jego wzrostu oraz dać się z łatwością przesuwać. Szafa z ubraniami, wieszaki na kurtki czy szafka na buty, wszystko to również umieszczamy na wysokości dziecka, tak aby mogło samo się ubierać i samo odkładać rzeczy na swoje miejsce po powrocie do domu.

Pisaliśmy już o łatwo dostępnych zabawkach, ta sama zasada dotyczy książek. Nie umieszczajmy półek z książkami wysoko nad głową zmuszając tym samym dziecko aby musiało nas prosić o pomoc jeśli chce poczytać. Półka na książki powinna być nisko, najlepiej prezentując książki zwrócone do przodu okładkami aby początkujący czytelnik łatwo odnalazł ulubiony tytuł.

Doskonałym rozwiązaniem w kuchni będzie Kitchen Helper, tak zwany pomocnik kuchenny. Tutaj korzyści są podwójne. Dziecko będzie mogło obserwować cię podczas gotowania i bezpiecznie pomagać, na miarę swoich możliwości. Natomiast rodzic nie musi gotować z małym dzieckiem na rękach bądź starszym uwieszonym na nodze - wszyscy wiemy jakie jest to wygodne;) 

jak urządzić wnętrze zgodnie z Montessori        wnętrze zgodne z Montessori

Jeśli mamy więcej przestrzeni, w łazience lub kuchni możemy postawić umywalkę Montessori, która ułatwi dziecku mycie rąk a dodatkowo będzie idealnym miejscem na ćwiczenie przelewania, nalewania i wszystkich innych zabaw związanych z wodą, które jak wiadomo dzieci uwielbiają. Umywalka jest wyposażona w miskę oraz drążek na ręcznik. Posiada miejsce na blacie na mydło oraz dolną półkę na inne przybory. 

Tak przygotowane wnętrze stworzy przyjazną dziecku przestrzeń, w której będzie się czuło jak równoprawny członek rodziny, a nie osoba wiecznie uzależniona od pomocy innych. Działając w ten sposób umożliwiamy mu nabywanie nowych umiejętności i ćwiczenie samodzielności. Jednocześnie dając dziecku poczucie sprawczości, dowartościujemy je. A dowartościowane dziecko to pewny siebie dorosły:)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl